Fikri ve Sınai Haklar Hukuku

Artan rekabet ile birlikte Fikri ve Sınai Haklar Hukuku Türkiye’de de hızla gelişmiştir. Fikri Sınai Haklar Hukuku; Dünyada uluslararası ticaretin hızla yaygınlaşması, ulusal ve yabancı firmaların kendilerine ait ayırt edici karakteristik ürünlerinin, hizmetlerinin ve teknoloji transferlerinin korunması gerekliliğinin artması ile ortaya çıkan bir hukuk dalıdır.

Bu doğrultuda birçok konvansiyona taraf olarak ilgili kanunlar ülkemizde ve dünyada her geçen sene yenilenmiş ve geliştirilmiştir. Günümüzde ticari işletmelerin sayısının giderek çoğalması ve markalaşma yolunda ilerleyen firmaların ürünlerinin sıklıkla korsanlarının yapılması bu marka firmaları maddi ve manevi olarak zarara uğratmaktadır

Fikri ve Sınai Haklar Hukuku Hangi Alanlarda Çalışır ?

Fikri ve Sınai Haklar; bir işletmenin marka ve patenti, faydalı modeli, proje ve buluşları, ürünleri üretim yöntemleri ve usulleri, teknik bilgi gibi tüm kimliğini oluşturan varlıklardır.. Bu fikri sınai mülkiyet hakları gerek müzik, film, kitap, oyun gerekse elbise, ayakkabı, çanta gibi tasarım ve emek içeren tüm faaliyet alanlarında karşımıza çıkmaktadır.

Bu hakların ise üç başlık altında incelenebilir.

  1. Fikri Haklar
  1. Sınai haklar
  1. Diğer haklar

Fikri ve Sınai Haklar Hukuku Alanında Verilen Hizmetler Nelerdir ?

Fikri ve Sınai Haklar Hukuku alanında Erkuş Hukuk & Danışmanlık bünyesinde verilen avukatlık hizmetleri;

error: İçerik korunuyor !!