Gayrimenkul Hukuku

Gayrimenkul hukuku, taşınmazlara dair yapılan işlemlerde tarafların sahip oldukları hakları ve taraf işlemlerinin usullerini belirleyen hukuk dalıdır. Gayrimenkul hukukunun içerikleri arasında kamulaştırmaya dair durumlar, kira sözleşmelerinde yaşanan problemler, tapu işlemleri esnasında yaşanan sorunlar bulunmaktadır.

Bu gibi sorunlarda tarafların nasıl bir yola başvurması gerektiği yasalar çerçevesinde ele alınmaktadır. Sürecin nasıl işleyeceği, gayrimenkul hukuku mevzuatı ile belirlenmektedir. Günümüzde insanlar, taşınmazlara dair yaşadıkları sorunlarda bilinçsizce hareket etmektedirler. Bu durum gayrimenkul hukuku süjeleri olan ev sahibi, müteahhit, kiracı, arsa sahibi gibi kişiler arasında daha fazla uyuşmazlık yaşanmasına ve uyuşmazlıkların mahkemeye taşınmasına sebep olmaktadır.

Gayrimenkul hukuku bu yönüyle Sözleşmeler Hukuku ile yakın ilişkidedir. “Zira bir gayrimenkulün yapım süreci evvela usule uygun düzenlenmiş bir sözleşme ve yasal izinlerin alınması ile başlamalıdır.” Hukuki olarak haklarını bilmeyen veyahut kanunu yanlış bilen vatandaşın çoğu zaman art niyetli bir müteahhit veya ev sahibi tarafından zarara uğratıldığı görülmektedir.

Sorun yaşayan veyahut sorun yaşaması muhtemel tarafın sahip olduğu hakları bilmesi, gayrimenkule dair tüm süreçte kendisini bir adım öne çıkaracaktır.

Gayrimenkul hukuku alanında Erkuş Hukuk & Danışmanlık bünyesinde verilen başlıca avukatlık hizmetleri arasında,

Gayrimenkul Hukukunun Kapsamı

Gayrimenkul hukuku; gayrimenkul sahiplerine mülkiyetlerinin devir yönetimi konusunda neler yapılması gerektiğini gösteren bir hukuk dalıdır. İdari merciler nezdinde yapılması gereken tüm işlemler, gayrimenkul hukukunun kapsamı içerisinde bulunmaktadır.

“Gayrimenkul sektörüne yatırım yapmak isteyenler, gayrimenkul proje gelişimi konusunda bilgi edinmek isteyenlerin ilk dayanağı gayrimenkul hukuku olmalıdır.”

Gayrimenkul sektörünün gelişmesine paralel olarak, bu alanda kendisini geliştirmiş, dava sürecini etkin şekilde yönetecek avukatlara duyulan ihtiyaç da günden güne artmaktadır.

Gayrimenkul Hukukunun Önemi

Türk gayrimenkul piyasası, son yıllarda yabancıların gözdesi haline gelmiştir. Yabancı yatırımların birçoğu gayrimenkul sektörüne yapılmaktadır. Konut kredisi kanunundaki olumlu gelişmeler sayesinde yabancı yatırımcılar, Türk gayrimenkul sektöründe rahatlıkla yatırım yapma şansına erişmektedirler.

Buna paralel olarak, Türk yatırımcılar da yabancı ülkelerde gayrimenkul yatırımı yapma şansına erişmektedirler. Tüm bu faktörler hesaba katıldığında gayrimenkul hukukunun önemi uluslararası alanda da öne çıkmaktadır.

Gayrimenkul hukuku sayesinde gayrimenkul yatırımlarına dair sorunların çözülmesi hızlı ve etkili olmaktadır. Gayrimenkul hukukunda birçok teknik alanda geçerli olabilecek sözleşmeler hazırlanmaktadır. Donanımlı bir hukuk danışmanlığı desteği alarak süreç hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

error: İçerik korunuyor !!